16kwi2023

Alternatywa dla kropli

Alternatywa dla kropli do oczu
Czy wiesz, że jest alternatywa dla kropli do oczu? Krople są powszechnie stosowane do łagodzenia suchości oczu, zaczerwienienia lub podrażnienia. Jeśli jednak nie masz dostępnych kropli do oczu lub nie możesz ich użyć z jakiegoś powodu, istnieją alternatywne metody lub środki, które mogą pomóc złagodzić łagodny dyskomfort oczu.

Alternatywa dla kropli bez konieczności posiadania recepty

Można kupić bez recepty sztuczne łzy w większości drogerii. Mogą one pomóc w nawilżeniu oczu i złagodzeniu suchości i podrażnienia. Jednak, jeśli zaliczymy je jako krople do oczu, to dalej pozostaje nam kilka innych środków zaradczych. Mruganie pomaga rozprowadzić łzy po powierzchni oczu, co może pomóc złagodzić suchość. Również nałożenie zimnego kompresu, takiego jak czysta ściereczka namoczona w zimnej wodzie lub schłodzony ogórek, na zamknięte oczy może pomóc zmniejszyć obrzęk i złagodzić podrażnienie. Ciepły kompres, taki jak czysta ścierka namoczona w ciepłej wodzie, czy torebka herbaty może pomóc złagodzić suchość i ukoić podrażnione oczy.

Unikanie czynnika wyzwalającego i odpoczynek

Warto również unikać czynników drażniących. Jeśli wiemy, co powoduje podrażnienie oczu, starajmy się unikać tego czynnika wyzwalającego. Na przykład, jeśli przeszkadza nam dym, starajmy się trzymać z dala od zadymionych miejsc.

Bardzo ważny dla higieny oczu jest odpoczynek. Czasami, dając oczom przerwę poprzez zamknięcie ich lub unikanie ekranów, może to pomóc złagodzić łagodny dyskomfort oczu. Przemycie twarzy zimną wodą na zamknięte oczy pomaga zmniejszyć stan zapalny i podrażnienie. Oprócz czystej wody dobrze również działa woda różana. Czystą szmatkę zamoczoną w wodzie różanej możemy umieścić nad zamkniętymi oczami na kilka minut. Woda różana ma działanie chłodzące i odświeżające na oczy. Środki te mogą pomóc ukoić i nawilżyć oczy oraz zmniejszyć stan zapalny i podrażnienie.

Jednak, jeśli objawy utrzymują się lub stają się poważne, ważne jest, aby zobaczyć się z lekarzem okulistą dla właściwej diagnozy i leczenia.

————————

Opracował:
mgr inż. Bartosz Machna
optometrysta, ortoptysta, optyk

Źródła:
https://www.healthline.com/health/homemade-eye-drops#home-remedies
https://brilleye.com/eye-drop-alternatives-near-me/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/315854#types-and-causes