02lut2023

Historia kropli do oczu

Historia kropli do oczu
Historia kropli do oczu jest długa i interesująca. Pierwsze wzmianki pochodzą z czasów antycznych, gdzie Rzymianie, Grecy i Egipcjanie wykorzystywali naturalnie występujące składniki takie jak płatki róż (woda różana), żabieniec, koper włoski czy świetlik. W Indiach sporządzano roztwory do przemywania oczu zawierające na przykład cynamon, nasiona sezamu, mleko, imbir, sól kamienną, kardamon, lukrecję, lawendę czy w końcu wodę. Z kolei używając złota, pieprzu, kredy czy masła wytwarzali rodzaj past lub maści, które wykorzystywali w ówczesnej „okulistyce”.

Bardziej nowożytna historia kropli do oczu

W XIX wieku nowoczesna forma kropli do oczu zaczęła nabierać kształtu wraz z wprowadzeniem składników antyseptycznych, przeciwzapalnych i wynalezieniem zakraplacza. Z biegiem lat stosowanie kropli do oczu wciąż ewoluowało i było ulepszane, wraz z wprowadzaniem nowych oraz skuteczniejszych składników aktywnych, udoskonalonymi technikami wytwarzania oraz lepszymi systemami pakowania oraz dostarczania.

Krople do oczu współcześnie

Obecnie krople do oczu są integralną częścią nowoczesnej pielęgnacji oczu i są szeroko stosowane w leczeniu wielu schorzeń, od suchości oczu i alergii po poważniejsze schorzenia, takie jak jaskra i infekcje oczu. Krople do oczu po dziś dzień, niezmiennie, pozostają, mimo niskiej wchłanialności – poniżej 5%, najpopularniejszą metodą dostarczania substancji leczniczych do oka. Ciągła ewolucja kropli do oczu oraz postęp w technologii pielęgnacji oczu są bardzo
obiecujące dla zdrowia oczu w przyszłości.

Opracował:
mgr inż. Bartosz Machna
optometrysta, ortoptysta, optyk

Źródła:
https://www.coavision.org/files/Dry%20Eyes%20Ancient%20History_For%20Website_Article%20Only(2).pdf
https://www.sciencedirect.com/topics/nursing-and-health-professions/eye-drops
https://en.wikipedia.org/wiki/Collyrium
https://eyewiki.aao.org/History_of_Ophthalmology
https://www.maltonmuseum.co.uk/2021/05/01/roman-eye-health/