25mar2023

Interakcje kropli do oczu

Interakcje kropli do oczu

Krople do oczu mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami, zarówno tymi na receptę, jak i dostępnymi bez recepty, a także z niektórymi pokarmami i suplementami. Przedstawiamy kilka typowych przykładów interakcji kropli do oczu.

Interakcje kropli do oczu

Krople do oczu zawierające beta-blokery, które są stosowane w leczeniu jaskry, mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami, które również obniżają ciśnienie krwi, takimi jak doustne beta-blokery, blokery kanału wapniowego i inhibitory ACE. Może to prowadzić do niebezpiecznego spadku ciśnienia krwi. Produkty zawierające niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ketorolak lub diklofenak, mogą wchodzić w interakcje z innymi NLPZ przyjmowanymi doustnie. Zaś krople do oczu zawierające sterydy, takie jak prednizolon, mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami obniżającymi odporność, takimi jak leki immunosupresyjne, zwiększając ryzyko zakażeń.

Te zawierające leki przeciwhistaminowe, takie jak ketotifen, mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami przeciwhistaminowymi przyjmowanymi doustnie, zwiększając ryzyko wystąpienia senności. Niektóre pokarmy i suplementy, takie jak sok grejpfrutowy, dziurawiec i niektóre suplementy ziołowe, mogą wchodzić w interakcje z kroplami do oczu, wpływając na ich skuteczność.

Zmniejszać ryzyko działań niepożądanych

Wszystkie wspomniane przykłady mogą również zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Aby zminimalizować ryzyko interakcji, ważne jest, aby powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych lekach, suplementach i pokarmach przed zastosowaniem kropli do oczu. Należy uważnie przestrzegać instrukcji na etykiecie i w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Jeśli po zastosowaniu kropli do oczu wystąpią jakiekolwiek nietypowe objawy lub działania niepożądane, należy natychmiast skontaktować się z

————————

Opracował:
mgr inż. Bartosz Machna
optometrysta, ortoptysta, optyk

Źródła:
https://www.webmd.com/drugs/2/drug-20720/eye-drops-regular/details
https://www.drugs.com/cdi/eye-drops.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5725525/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5153265/