30maj2023

Kiedy nie używać kropli

Kiedy nie stosować kropli do oczu
Istnieją pewne sytuacje, w których stosowanie kropli do oczu może być niewłaściwe lub potencjalnie szkodliwe. Ważne jest, aby skonsultować się ze specjalistą, takim jak optometrysta lub okulista, w celu uzyskania szczegółowych wskazówek dotyczących zdrowia oczu.

Należy czytać etykietę, aby wiedzieć kiedy nie stosować kropli do oczu

Należy zachować ostrożność lub unikać stosowania kropli do oczu, kiedy wystąpi reakcja alergiczna na jakikolwiek składnik roztworu kropli do oczu. Zawsze należy czytać etykietę produktu. Również podczas infekcji oka, takiej jak na przykład zapalenie spojówek, zaleca się unikanie stosowania kropli do oczu dostępnych bez recepty bez odpowiedniej diagnozy i wskazówek od pracownika służby zdrowia. Niektóre infekcje mogą wymagać leków na receptę lub specjalnych metod leczenia.

Soczewki a stosowanie kropli do oczu

Podczas stosowania soczewek kontaktowych należy zwrócić uwagę na to, jakich kropli do oczu używamy. Niektóre krople nie powinny być stosowane z soczewkami kontaktowymi. Jeśli nosimy soczewki kontaktowe, ważne jest, aby wybierać krople do oczu specjalnie opracowane do stosowania z soczewkami kontaktowymi lub skonsultować się ze swoim okulistą w celu dopasowania odpowiednich kropli.

Po przebytych chorobach oczu, jak również w trakcie, czasami występują przeciwwskazania do używania niektórych kropli. Zdarza się, że krople mogą pogorszyć niektóre schorzenia lub wchodzić w interakcje z już przyjmowanymi lekami. Jak to zwykle bywa z niemalże wszystkimi lekami, kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się ze swoim lekarzem przed zastosowaniem jakichkolwiek leków, w tym kropli do oczu. Niektóre składniki lub leki mogą nie być zalecane podczas ciąży lub karmienia piersią. Należy pamiętać, że te przykłady mają charakter ogólny i ważne jest, aby zawsze konsultować się ze specjalistą w celu uzyskania spersonalizowanej porady w oparciu o konkretną sytuację. Będzie on w stanie udzielić wskazówek i w razie potrzeby zalecić odpowiednie krople do oczu lub alternatywne metody leczenia.

————————

Opracował:
mgr inż. Bartosz Machna
optometrysta, ortoptysta, optyk

Źródła:
https://www.ceenta.com/news-blog/when-should-you-not-use-eye-drops
https://www.healthline.com/health/dry-eye/potential-risks-of-over-the-counter-eye-drops#Takeaway
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3862469/