03sie2023

Ochrona UV

Niezależnie od tego, czy spędzamy dzień na świeżym powietrzu, ciesząc się słonecznymi wakacjami, czy pracujemy w środowisku ze sztucznymi źródłami promieniowania UV, stosowanie środków ochronnych nigdy nie powinno być pomijane.

Okulary przeciwsłoneczne a ochrona UV

Okulary przeciwsłoneczne – gdy przebywamy na zewnątrz, zwłaszcza w słoneczne dni, okulary przeciwsłoneczne zapewniające 100% ochronę przed promieniowaniem UV. Oczywiście okulary oznaczone jako „UV400” lub „100% ochrona przed promieniowaniem UV”. Ponadto warto rozważyć noszenie kapelusza z szerokim rondem na zewnątrz, aby dodać dodatkową warstwę ochrony. Należy unikać bezpośredniego światła słonecznego w godzinach największego nasłonecznienia, zwykle od 10:00 do 16:00 i w miarę możliwości szukać cienia. Wreszcie, należy zachować ostrożność w pobliżu sztucznych źródeł promieniowania UV, takich jak łóżka opalające lub sprzęt spawalniczy, i stosować odpowiednią ochronę oczu w takich sytuacjach.

Soczewki z ochroną UV

Jeśli mamy wadę wzroku i nosimy soczewki kontaktowe, można rozważyć używanie soczewek z ochroną przed promieniowaniem UV, aby dodać dodatkową warstwę ochronną. W sytuacjach, w których jesteśmy narażeni na wysoki poziom promieniowania UV (np. spawanie, solarium), używajmy odpowiednich okularów ochronnych lub okularów specjalnie zaprojektowanych do blokowania promieni UV. Podejmując te proste, ale niezbędne środki ostrożności, możesz cieszyć się pięknem świata, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo i zdrowie swoich oczu przez wiele lat.

————————

Opracował:
mgr inż. Bartosz Machna
optometrysta, ortoptysta, optyk

Źródła:
https://www.nei.nih.gov/about/news-and-events/news/protecting-your-eyes-suns-uv-light
https://www.metoffice.gov.uk/weather/warnings-and-advice/seasonal-advice/health-wellbeing/uv/how-uv-can-affect-your-eyes
https://www.wytheeyeassociates.com/9-ways-to-protect-eyes-from-uv-damage/