14sie2023

Promieniowanie UV

W lecie, wraz z ze wzrostem temperatury, zwiększa się również intensywność promieniowania ultrafioletowego (UV). Zazwyczaj jesteśmy świadomi jego negatywnych skutków na naszą skórę, chociażby w postaci poparzeń słonecznych, ale również nasze oczy mogą mieć problemy po zbyt długiej ekspozycji na promienie UV.

Promieniowanie UV może powodować zaburzenia widzenia

Oko jest szczególnie podatne na uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV. Długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV może prowadzić do szeregu problemów z oczami. Dobrym przykładem jest fotokeratitis, zwana inaczej ślepotą śnieżną. Jest to bolesne zapalenie rogówki spowodowane przez nadmierną ekspozycję na promienie UV. Choroba ta występuje również u spawaczy. Mimo że przednia powierzchnia gałki ocznej blokuje 99% promieniowania UV to promieniowanie UV przyczynia się do zwiększenia ryzyka rozwoju zaćmy, zmętnienia naturalnej soczewki oka, co może powodować zaburzenia widzenia i ostatecznie wymagać operacji usunięcia chorej soczewki.

Podrażnia powieki i powoduje raka

Również powieki nie pozostają obojętne na uszkodzenia spowodowane przez UV. Skóra powiek jest najcieńsza na całym ciele. Uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV wywołują suchość, zmarszczki, uwydatnione bruzdy skórne, zwiotczenie, utratę elastyczności. Promieniowanie UV jest związane z nowotworami skóry, w tym rakiem płaskonabłonkowym, rakiem podstawnokomórkowym i czerniakiem skóry. Rak płaskonabłonkowy może wystąpić nie tylko na skórze, ale także na spojówce i zaatakować rogówkę i wnętrze oka, w niektórych przypadkach wymagając usunięcia całego oka.

Należy pamiętać, że promieniowanie UV może być szkodliwe nawet w pochmurne dni, ponieważ chmury nie blokują całkowicie promieni UV. Dlatego ważne jest, aby poważnie traktować bezpieczeństwo oczu i chronić je przed promieniowaniem UV za każdym razem, gdy przebywamy na zewnątrz lub jesteśmy narażeni na sztuczne źródła światła UV.

————————

Opracował:
mgr inż. Bartosz Machna
optometrysta, ortoptysta, optyk

Źródła:
https://en.wikipedia.org/wiki/Photokeratitis
https://www.hopkinsmedicine.org/news/articles/how-to-protect-your-eyes-from-uv-damage
https://www.nei.nih.gov/about/news-and-events/news/protecting-your-eyes-suns-uv-light