Kwas hialuronowy – czy naprawdę jest niezastąpiony?

Kiedy w 1934 r. Meyer wraz z asystentem opisali procedurę izolacji kwasu hialuronowego nie spodziewali się, że za kilkadziesiąt lat będzie on bestsellerem, użytecznym w tak wielu dziedzinach medycyny.

Jednak, czy ta powszechnie promowana substancja rzeczywiście jest niezastąpiona? Czy naprawdę jest „krynicą młodości”?

Kwas hialuronowy – czym jest?
Jest to glikozaminoglikan występujący we wszystkich organizmach żywych w takiej samej formie: solihialuronianu sodu.
Występuje w stawach, we wszystkich substancjach łącznych w organizmie oraz wiąże wodę w naskórku. Z wiekiem jego ilość maleje, co skutkuje starzeniem się skóry (m.in. powstawaniem zmarszczek).
Występuje również w gałce ocznej i płynie łzowym. Jest jedną z niewielu stosowanych w medycynie substancji, która jest identyczna z tą występującą w organizmie.

Idealny nawilżacz – kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy jako substancja fizjologiczna może być stosowany bezpiecznie, bez ryzyka wystąpienia alergii. Posiada też naturalne właściwości żelujące. Może być stosowany jako środek nawilżający zarówno latem (przed i po opalaniu), jak i zimą, ponieważ nie rozszerza naczyń krwionośnych. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego wiąże aż 250 cząstek wody.

Przełom w medycynie estetycznej – kwas hialuronowy
Żele na bazie kwasu hialuronowego są używane do produkcji implantów stosowanych do powiększania piersi, ust oraz uzupełniania zmarszczek. Efekt uzyskiwany przy zabiegach chirurgicznych jest lepszy i bardziej naturalny niż przy użyciu popularnego sylikonu lub zastrzyków z kolagenu. Jedyną wadą zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego jest to, że stopniowo się wchłania, przez co zabiegi trzeba powtarzać.
Jest to też składnik preparatów przeciwko zmarszczkom Uzupełnia on naturalny niedobór kwasu hialuronowego, związany ze starzeniem się skóry.

Niezbędny w okulistyce – kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy występuje w gałce ocznej w ciele szklistym, płynie łzowym i cieczy wodnistej. W okulistyce stosowane są jego sole – hialuroniany. Są stosowane zarówno w leczeniu zachowawczym jak i operacyjnym.
Przy leczeniu zachowawczym stosowany jest przy zespole suchego oka. Jest to schorzenie powodowane najczęściej przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach, nieprawidłowym mruganiem związanym z pracą przy komputerze, przyjmowaniem niektórych leków, zmianami funkcji gruczołów wydzielniczych. Poza oczywistym dyskomfortem w postaci uczucia swędzenia i suchości oka może prowadzić do poważniejszych dolegliwości takich jak: suche zapalenie spojówek i rogówki. Podawanie hialuronianu stabilizuje film łzowy, zmniejsza tarcie podczas mrugania oraz wiąże i dezaktywuje szkodliwe substancje.

Hialuronian jest też stosowany w chirurgicznym leczeniu zaćmy. Utrzymuje prawidłową głębokość przedniej komory oka oraz chroni rogówkę przed wysychaniem. Z kolei przy wszczepach i usuwaniu soczewek pokrywa się nim soczewkę wewnątrzgałkową, przy jego pomocy stwarza przestrzeń operacyjną i tworzy ochronną poduszkę dla rogówki. Natomiast przy chirurgii rogówki (przeszczepach) tworzy wyściółkę dla nowej rogówki, pozwala uniknąć formowania się zrostów, umożliwia skuteczniejsze zamknięcie rany. W leczeniu chirurgicznym jaskry hialuronian jest obecnie niezbędny. Jest również użyteczny przy leczeniu urazów oka pomagając w przywróceniu poprzedniego ciśnienia, ułatwiając tamponadę krwotoków oraz zapobiegając zrostom. Hialuronianów używa się też w chirurgii tylnego odcinka oka.

Otrzymywanie kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy występuje w takiej samej postaci u wszystkich organizmów dzięki czemu otrzymywanie go jest stosunkowo łatwe. Po raz pierwszy został wyizolowany z oka wołu. Później jedną z podstawowych metod otrzymywania go była izolacja z kogucich grzebieni. W okulistyce jako pierwszy został wykorzystany kwas hialuronowy wyizolowany z pępowiny płodu. Obecnie izoluje się go ze szczepów bakterii streptokoków.

Podsumowując – kwas hialuronowy rzeczywiście jest niezastąpiony. Dzięki temu, że jest substancją naturalnie występującą w organizmie może być stosowany bez żadnych obaw. Właściwości, które pozwalają na tak skuteczne absorbowanie wody sprawiają, że jest idealnym nawilżaczem zarówno dla skóry jak i oczu, coraz bardziej narażonych na podrażnienia. Kwas hialuronowy jest więc substancją, która spełnia wszystkie wymagania jakie stawia przed nim XXI wiek.