Kwas nawilży skórę i soczewki kontaktowe.

Naukowcy intensywnie pracują nad ulepszeniem soczewek kontaktowych – jednego z najlepszego wynalazku XX wieku.

Odkryli ostatnio, że najlepszą substancją nawilżającą jest kwas hialuronowy.

Kwas hialuronowy, popularnie zwany restylanem, jest naturalnym związkiem wytwarzanym w każdym organizmie (od bakterii począwszy na człowieku skończywszy). Jego głównym zadaniem jest wiązanie wody w głębokich partiach skóry. Najpopularniejsze jego zastosowania to kosmetyczne wypełnienia zmarszczek, implanty oraz kosmetyki nawilżające. Stosuje się go już także w okulistyce przy leczeniu zaćmy.

Naukowcy odkryli ostatnio, że restylan (i płyny na jego bazie) nie tylko nie wpływają na właściwości optyczne soczewek (np. nie zniekształcają widzianych obiektów), ale także są najtrwalszym środkiem nawilżającym. Są tak skuteczne, że mogą być stosowane nawet w kuracji zespołu suchego oka.
Dodatkowo – a może przede wszystkim – restylan zapobiega narastaniu warstwy białka na soczewkach. Dzięki temu nie trzeba ich będzie poddawać długotrwałemu procesowi odbiałczania.

Dodatkową zaletą kwasu hialuronowego jest jego powszechna dostępność. Osoba ważąca 70 kg ma w swoim organizmie ok. 15 g tego związku.

Nie jest to jednak ostatnia nowość w dziedzinie soczewek kontaktowych. Naukowcy prowadzą badania nad soczewkami wysycanymi środkami leczniczymi – lekarstwa mogłyby być wtedy podawane bezpośrednio na gałkę oczną. Poza tym przeprowadzane są aktualnie testy nad soczewkami z wbudowanymi mikrochipami, które mogą np. mierzyć ciśnienie w gałce ocznej. Regularne pomiary są bardzo ważne przy profilaktyce zaćmy i katarakt.