Nowości w okulistyce

Praca z użyciem komputera, internet, chęć aktywnego wypoczynku czy wreszcie dbałość o ciało i jego kondycję sprawiły, ze coraz więcej ludzi przychodzi do okulisty po to, aby odmłodzić wzrok. Popularne okulary nie są już najbardziej pożądanym rozwiązaniem.

W nowoczesnej okulistyce znaleźć można kilka rozwiązań dla tych którzy nie chcą, nie lubią czy nie mogą nosić okularów. Często są to rozwiązania likwidujące konieczność noszenia okularów jakby „przy okazji” leczenia schorzeń oczu. Tak jest np. w przypadku wady znanej jako astygmatyzm. Jeśli w pewnym okresie życia pacjenta zacznie się rozwijać zaćma, można ją usunąć, a dzięki nowoczesnej soczewce – tzw. torycznej – można również „usunąć” astygmatyzm. Soczewki wewnątrzgałkowe – najczęściej mają zastosowanie w chirurgicznym leczeniu zaćmy.
Rewolucją było wyprodukowanie soczewek zwijalnych – czyli takich, które można wprowadzić przez bardzo małe cięcie – a które już w oku rozwijają się do swojego właściwego kształtu. Jakby tego było mało: te soczewki zwijalne mają coraz więcej „możliwości”: filtry UV (chronią wrażliwą siatkówkę przed szkodliwym promieniowaniem), konstrukcję umożliwiająca bardzo wyraźne
widzenie w całym polu (np. soczewki IQ) coraz doskonalsze naśladowanie funkcji naturalnej soczewki (soczewki pseudoakomodacyjne, akomodacyjne).

Sprzęt operacyjny stosowany przy wymianie soczewek naturalnych na sztuczne.
Do niedawna tego typu operacje odbywały sie z tzw. szerokiego cięcia, bo tylko takie umożliwiało wstawienie twardej soczewki. Przy soczewkach zwijalnych mamy do czynienia nie tylko z mikrocięciem (rzędu 3 mm) ale też z nowoczesnymi technikami usuwania soczewki naturalnej. Standardem jest dziś fakoemulsyfikacja i wykorzystanie ultradźwięków. Nowoczesne głowice (OZiL) pozwalają jeszcze bardziej zniwelować ryzyko operacji. Wszystko po to, by pacjent jak najszybciej (w ciągu kilku dni) wrócił do codziennych czynności.

Dla osób z dużymi wadami jest również bardzo interesujące rozwiązanie: doszczepianie soczewek fakijnych – czyli sztucznych soczewek za soczewką naturalną pacjenta. Oczywiście dla osób z mniejszymi wadami wzroku (w granicach -10 do +6 d) jest dostępna korekcja laserem. Najlepsze efekty daje korekcja metodami EPI-LASIK i LASEK. Laser, ale już innego typu jest wykorzystywany do korekcji stożka rogówki: wykonuje się nim cross-linking.

W warszawskim Centrum Mikrochirurgii Oka LASER operacje oczu są wykonywane już od ponad 12 lat – zawsze na światowym poziomie a często – w jako pierwszej w Polsce klinice.
Zespołem kieruje Prof. Jerzy Szaflik

Laserowa korekcja wady wzroku:

Nowoczesna mikrochirurgia:

  • operacje zaćmy (najlepszy sprzęt, wysokie bezpieczeństwo, doskonała kadra)
  • soczewki: inteligientne (RESTOR, IQ), toryczne (korygują astygmatyzm)

Światowe nowości:

Nowości w okulistyce