16sie2018

Ergonomia pracy przy komputerze – Twoje oczy będą Ci wdzięczne

Miliony osób na całym świecie korzysta przez kilka, nawet kilkanaście godzin dziennie z komputera. Niestety długotrwałe wpatrywanie się w monitor znacząco przeciąża wzrok oraz może prowadzić do wystąpienia takiej dolegliwości jak suche oko. Jak więc zadbać o swoje oczy w cyfrowym świecie?

Za największe źródło zagrożenia dla wzroku uważa się emitowane przez komputery promieniowanie niebieskie (o długości fali od 415 do 455 nm). I choć jest ono zjawiskiem naturalnym, obecnym w świetle dziennym, to jego spektrum znajduje się blisko szkodliwego ultrafioletu. Promieniowanie niebieskie przenika gałkę oczną i może przyczyniać się do rozwoju takich dysfunkcji jak suche oko, zmiany zwyrodnieniowe siatkówki czy plamki żółtej. Proces ten postępuje stopniowo ale można mu w porę zapobiec. Właściwa higiena pracy sprawi, że nasze oczy dłużej pozostaną w dobrej kondycji, a my unikniemy zjawiska suchego oka.

Suche oko a komfort pracy przy komputerze

Podczas pracy przy komputerze rzadziej mrugamy, co powoduje niewystarczające nawilżenie spojówki i rogówki. Suche oko jest następstwem takiego stanu, a schorzenie polega na zmniejszeniu wydzielania łez przez gruczoły łzowe. Charakterystycznymi objawami jest więc zamazanie obrazu, drapanie, uczucie piasku pod powiekami, swędzenie, pieczenie, światłowstręt, zaczerwienienie czy nawet ból. Suche oko określane jest też mianem „syndromu oka biurowego”, bo jest typowe dla pracowników biurowych, osób przesiadujących godzinami przed telewizorem czy monitorujących budynki za pomocą kamer. Jak poradzić sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami? Warto mieć pod ręką nawilżające krople do oczu, a dodatkowo postawić na ergonomię pracy przy komputerze.

Monitor powinien znajdować się więc w odległości 40 – 75 cm od twarzy, najlepiej pod kątem 15 stopni i tak, by nie odbijał światła (odblaski powodują mrużenie i szybsze męczenie wzroku). Istotne jest też dostosowanie wielkości czcionek, regulacja jasności ekranu i redukcja migotania obrazu. Pomieszczenie, w którym pracujemy musi być odpowiednio nawilżone, wietrzone oraz sprzątane, gdyż kurz podrażania oczy.

Dodatkowo, wymogi bezpieczeństwa pracy oraz ergonomii korzystania ze stanowisk komputerowych, zostały określone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej, z 1 grudnia 1998 r. Dotyczą one również ułożenia i wyglądu klawiatury (min. 10 cm od brzegu stołu, powierzchnia klawiatury powinna być matowa, a znaki czytelne). Ministerstwo jasno określa również ustawienie stołu oraz fotela pracownika, który powinien posiadać podłokietniki, możliwość regulacji wysokości oparcia i pochylenia, wyprofilowane siedzisko. Wszystkie te elementy przestrzeni biurowej mogą znacząco wpłynąć na komfort pracy oraz naszego wzroku przed komputerem.

Regularne przerwy w pracy ratunkiem dla suchego oka

Bardzo ważne, by 1-2 razy w ciągu godziny odpocząć i oderwać wzrok od ekranu. Sprawdza się tu zasada 20/20/20 mówiąca o tym, by co 20 minut zrobić sobie przerwę na 20 sekund i spojrzeć na obiekt oddalony o 20 stóp (ok. 6 m.). Pamiętajmy też o częstym mruganiu, bo wówczas suche oko zostaje naturalnie nawilżone przez film łzowy. Pomocne są bardzo proste ćwiczenia np. przesuwanie gałki ocznej raz w lewo, raz w prawo bez poruszania głową, wodzenie oczami po wyobrażonej ósemce, śledzenie wzrokiem stopniowo oddalanego i przybliżanego palca. W miejscu pracy warto również ustawić rośliny doniczkowe. Okazuje się bowiem, że długość fali odpowiadająca kolorowi zielonemu jest najlepiej pochłaniana przez oko. Spoglądanie na zieleń powoduje więc, że nasze oczy odpoczywają i nie męczą się.

Sztuczne łzyTwoim sprzymierzeńcem

Osoby pracujące przy monitorach mogą zakupić również specjalne krople do oczu bez recepty. Większość z nich zawiera hialuronian sodu – składnik, który chroni, łagodzi i powleka powierzchnię gałki ocznej, przynosząc ulgę w nieprzyjemnych podrażnienia oka. Takie sztuczne łzy dostępne są w serii Biolan pod różną postacią np. pojedynczych ampułek, które wyrzucane po 24 godzinach gwarantują pełną sterylność albo nowatorskiej formie sprayu TEARS AGAIN, rozpylanego na zamknięte powieki z odległości ok. 20 cm. Ważne też, by wybrać krople do oczu bez konserwantów, co eliminuje ryzyko wystąpienia alergii i podrażnień gałki ocznej. W przypadku zespołu suchego oka – nawilżające krople do oczu powinniśmy aplikować co ok. 2 godziny lub nawet częściej.

Dieta na pomoc suchym oczom

Osobom z suchym okiem zaleca się spożywanie produktów bogatych w kwasy omega 3, zwłaszcza ryb, orzechów i olejów. Do diety warto włączyć też preparaty z witaminą A (w postaci naturalnego retinolu), bo stabilizuje ona błonę komórkową siatkówki i rogówki oraz jest niezbędna do prawidłowego rozprowadzania filmu łzowego na oku.

Jeżeli zespół suchego oka jest Twoim problemem i chcesz załagodzić jego nieprzyjemne objawy podczas pracy, pamiętaj również o piciu dużej ilości płynów lub suplementacji odpowiednią ilością witamin i mikroelementów. Nie wahaj się także skonsultować z okulistą, bo wzrok to Twój skarb.