21kwi2021

Jak chronić oczy wiosną

Chyba nie miniemy się z prawdą jeśli stwierdzimy, że wiele osób czekało na nią z utęsknieniem. Akurat wiosna 2021 budzi się jakoś wolniej, ale możemy powiedzieć, że jest. Jednak dla oczu to niekoniecznie dobry okres. Raz, że to trudny czas dla alergików, a dwa, że oko narażone jest na większe dawki promieniowania UV, czy huśtawkę atmosferyczną. Jak zatem chronić oczy na wiosnę?

Jak chronić oczy na wiosnę | Pharm Supply | Biolan Max

Należy chronić oczy przed słońcem

W naszej strefie klimatycznej z tym słońcem bywa różnie o tej porze roku, ale niemniej faktem jest, że świeci mocniej i dłużej. Przez to do naszych oczu może się dostać nawet 10-15 razy więcej światła słonecznego niż jest to potrzebne. Tym samym narażamy oczy na działanie promieniowania UV. To z kolei ma wpływ na starzenie się oka, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do uszkodzenia rogówki i siatkówki, a nawet do ślepoty.

Nasz organizm sam reaguje obronnie i dlatego chociażby mrużymy oczy. Jednak warto zaopatrzyć się w odpowiednie okulary z filtrem. Uwaga! Jak już wybieracie okulary, to lepiej nie sięgajcie po te barwione na zielono, czerwono i niebiesko.

Dieta jako profilaktyka, aby chronić oczy

BIOLANka na naszym profilu na Facebooku często podpowiada co jeść, aby mieć zdrowy wzrok. To niezwykle ważne, aby dostarczać do organizmu odpowiednie witaminy i minerały. Chcąc chronić oczy wiosną powinniście swoją dietę wzbogacić na pewno o luteinę, witaminy A, C oraz E.

Dlatego wybierając się na najbliższe zakupy spożywcze pamiętajcie, aby sięgnąć po pomidory, brzoskwinie, szpinak, brokuły, jarmuż, słonecznik, pestki dyni. Pijcie też soki marchewkowe i starajcie się jeść dużo ryb. Na śniadanie polecamy z kolei kanapki z czerwoną papryką i jajkiem.

Proste składniki, ale wyraźnie wspomogą was w utrzymaniu dobrego wzroku i wzmocnią na wiosnę.

Wiosenna alergia a oczy

Pyłki roślin, alergeny zwierzęce – utrapienie dla alergików. Alergię szybko widać poprzez zaczerwienienie oczu. Problemem jest też zapalenie spojówek, które powstaje w momencie, gdy te alergeny się do nich dostaną. Pojawia się wówczas obrzęk powiek i uporczywe łzawienie.

Jeśli chcecie chronić oczy przed alergią, to też warto nosić okulary, a w przypadku wystąpienia dyskomfortu widzenia nie wahajcie się sięgnąć po krople do oczu.