18gru2020

Jak pomóc oczom przed komputerem

Ci, którzy śledzą nasz fejsbukowy fan page “Oko Biurowe”, zapewne spotkali się z podpowiedziami jak sobie radzić podczas codziennej pracy przy komputerze. Postanowiliśmy jednak zebrać kilka z nich w większą całość. Tak, abyście mieli pod ręką szerszą wiedzę jak pomóc oczom przed komputerem.

Jak pomóc oczom przed komputerem

Oczy przed komputerem rzadziej mrugają

Kiedy siedzimy wpatrzeni w ekran komputerowego monitora nasze oczy znacznie rzadziej mrugają. Normalnie mrugamy 15-20 razy na minutę, natomiast skupieni na pracy przed monitorem „rekordziści” potrafią odruchowo ograniczyć mruganie do 1-2 raza na minutę. W wyniku tego słabnie nawilżenie oka, a dokładniej nawilżenie spojówki i rogówki. Inna jest też koncentracja wzroku. Kiedy patrzymy na nasze otoczenie to raz uwagę skupiamy na dalszych przedmiotach, raz na tych bliższych. W przypadku pracy przed komputerem przeważnie patrzymy na jeden obiekt. W ten sposób osłabiamy mięśnie oka.

To wszystko ma potem wpływ m.in. na niedostateczną ilość filmu łzowego, co z kolei może prowadzić do uczucia dyskomfortu podczas widzenia, uczucia ziarnistości pod powiekami, czy też ogólne pieczenie oczu.

Przerwy i zieleń

Wtedy pojawia się pytanie “jak pomóc oczom?” i najczęściej trzeba po prostu sięgnąć po krople do oczu spośród gamy produktów Pharm Supply. Można jednak wprowadzić pewne zachowania, które zadziałają profilaktycznie oraz ewentualnie jako już wsparcie podczas kuracji.

Należy pamiętać, aby robić sobie przerwy. Nieustanna praca przez kilka godzin nie jest wskazana. Wystarczy co godzinę oderwać wzrok od monitora na 5-10 minut. W tym czasie nawet zamknąć powieki i się chwilę zrelaksować. Można też skupić uwagę na żywej, zielonej roślinie. Nasze oczy uwielbiają ten kolor i naprawdę wtedy odpoczywają.

Pomóc oczom poprzez ćwiczenia

Kolejna kwestia to po prostu ćwiczenia. Te mogą być różne, bo chodzi tak naprawdę o to, aby je nieco rozruszać. Można np. popatrzeć przez chwilę w dal, by zaraz popatrzeć na coś bliższego i tak na przemian. Warto też krążyć wzrokiem po kształcie ósemki lub prowadzić wzrok po innym wybranym kształcie. Można kierować spojrzenie na boki pod różnymi kątami itd.