04wrz2018

Jak prawidłowo aplikować krople do oczu?

Zakraplanie oczu nierzadko przysparza spore trudności. Dla jednych problematyczne bywa ustawienie buteleczki tak, by kropla trafiła do oka, innym zdarza się zakłucie końcówką preparatu. Odpowiednia technika aplikowania kropli jest jednak niezbędna dla zachowania naszego bezpieczeństwa i skuteczności leku.

Odpowiednie działanie kropli do oczu bez recepty (jak i innych preparatów okulistycznych) zależy w dużej mierze od sposobu ich podawania. Tymczasem pacjenci wciąż popełniają wiele błędów podczas ich stosowania. Do najczęstszych zaliczamy m.in. nie czytanie ulotek dołączonych do produktu, nieodpowiednie przechowywanie preparatu (niektóre krople wymagają trzymania w lodówce, inne można pozostawić w temperaturze pokojowej), nieprzestrzeganie terminu ważności (używanie kropli po upływie daty ważności może wywołać działania niepożądane).

Krople do oczu bez recepty a sterylność

Najważniejszą zasadą podawania, wszystkich preparatów przeznaczonych do stosowania do oczu jest zachowanie jałowości. Przed aplikacją należy dokładnie umyć dłonie, a podczas podawania kropli uważać, by końcówka zakraplacza nie miała styczności z okiem, rzęsami, powiekami czy palcami rąk, ponieważ sprzyja to nadkażeniu preparatu. Kropli do oczu nie powinniśmy również pożyczać ze względu na możliwość zanieczyszczenia inną florą bakteryjną. W przypadku opakowań jednodawkowych, niezużyty płyn należy koniecznie wyrzucić zgodnie z deklaracją producenta, a pozostałe, zamknięte pojemniki można przechowywać do końca terminu ważności – średnio do 30 dni po pierwszym otwarciu opakowania.

Krople do oczu a technika aplikowania

Krople do oczu podaje się do worka spojówkowego, czyli „kieszeni” między dolną powieką, a gałką oczną. Wystarczy przechylić lekko głowę do tyłu bądź położyć się na płasko i dłonią delikatnie pociągnąć powiekę w dół. Patrząc w górę, staramy się zaaplikować preparat w miejsce bliżej ucha niż nosa tak, by łzy nie wypłukały leku. Wystarczy tylko jedna kropla, bo pojemność naszego worka spojówkowego jest niewielka, a nadmiar kropli i tak zostanie usunięty z oka. Po aplikacji, należy zamknąć oko i nie mrugać przez około 1 minutę – preparat utrzyma się wówczas wystarczająco długo w filmie łzowym. W tym czasie można delikatnie uciskać palcem wewnętrzny kącik oka, co zahamuje wypływ kropel oraz ich przedostanie do jamy nosowej. Nadmiar preparatu usuwamy wacikiem bądź chusteczką higieniczną. Jeśli przyjmujemy kilka różnych rodzajów kropli do oczu np. antybiotyki i sztuczne łzy, pamiętajmy, by sztuczne łzy aplikować na końcu i zachować około 15 minut przerwy pomiędzy podawaniem każdego z preparatów.

Krople do oczu bez recepty – jakie wybrać?

Stosunkowo najbezpieczniejsze jest ordynowanie sobie preparatów typu „sztuczne łzy”, których skład wzorowany na zawartości naturalnych łez. Ich głównym składnikiem jest półpłynny żel, oparty na metylocelulozie lub kwasie hialuronowym. Są one bezpieczne i stosuje się je nie tylko w przypadku zespołu suchego oka ale też łagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości jak m.in. zmęczenie oczu, podrażnienie, pieczenie, uczucie „piasku pod powiekami”, nadmierne łzawienie czy zamglenie widzenia. Warto sięgnąć po krople nie zawierające konserwantów, które nie uczulają nawet najbardziej wrażliwych oczu. W aptece zakupimy nie tylko tradycyjne preparaty w buteleczkach ale też warianty jednorazowe w mikroampułkach albo w postaci żelów bądź rozpylaczy – sprayów, aplikowanych na zamknięte powieki.

Warto pamiętać, że prawidłowa technika zakraplania leku wpływa na jego skuteczność. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto poprosić lekarza bądź farmaceutę o bardziej szczegółowe instrukcje.