17lis2021

Krople do oczu w liczbach

Krople do oczu w liczbach

Tym razem przedstawimy krople do oczu w liczbach. Pokażemy zwiększające się zapotrzebowanie, rosnący rynek kropli i przewidywania na kolejne lata. Zanim przejdziemy do wielkiej skali, zastanówmy się ile tak naprawdę kropli znajduje się w pojedynczym opakowaniu.

Ile kropli do oczu w kroplach do oczu

Jednorazowe pojemniki mają pojemność około 0,4 – 0,5 ml. Wielorazowe mogą zawierać się w przedziale od 2,5 ml, przez często spotykane 10 ml, aż do czasami występujących 15 ml. Ile kropli znajduje się w tych pojemnościach? Producenci deklarują, że na przykład 10 ml buteleczka powinna zawierać 300 kropli. W zestawieniu z testami przeprowadzonymi przez naukowców wcale nie jest liczbą przesadzoną. Wykazali oni, że w objętości 2,5 ml znajdują się średnio 93 krople (w tym wypadku leku na jaskrę) oraz zauważyli różnicę w objętości pojedynczych kropli w zależności od „wyciskającego” pacjenta, oraz w niewielkich różnicach pojemności samych buteleczek.

Krople do oczu w liczbach – rynek

Przechodząc do makro skali, rynek kropli do oczu pomagających w problemie suchego oka rośnie rokrocznie o około 5,6% i w 2020 roku wynosił niemalże 5 mld USD. Prognozowany wzrost do 2026 miałby zwiększyć jego wartość do prawie 7 mld dolarów amerykańskich.

Jeszcze okazalej kształtuje się rynek wszystkich kropli do oczu – ponad 15 mld USD przychodu w 2018r. i prognozą sięgającą 22,6 mld w 2025 roku. W 2019 roku 703 mln ludzi na świecie było w wieku 65 lat lub starszym. Jednak już w 2050 prognozowana liczba wzrośnie do 1,5 mld. Właśnie ta część populacji jest naturalnie bardziej narażona na problemy związane ze wzrokiem. W tym także z problemem suchego oka.

Największy udział w światowym rynku kropli nawilżających ma Ameryka Północna, która w 2020 roku odpowiadała za 31,3% całej światowej sprzedaży. Z kolei najszybciej rozwijającymi się rynkami są Bliski Wschód i Afryka z rokrocznym wzrostem wynoszącym odpowiednio około 20 i 12%.

Suche oko na świecie

W samych Stanach Zjednoczonych na problemy z suchym okiem cierpi od 5 do 15% populacji – 49mln (co ciekawe, prognozy z 2012 roku sugerowały liczby na poziomie 29 mln do 2022 roku). Z kolei w Niderlandach procent cierpiących na zespół suchego oka to 9,1%. Liczby te w rzeczywistości mogą być jeszcze wyższe, jeśli weźmiemy pod uwagę badania z USA. Wspominają one, że ZSO jest jeszcze często niezdiagnozowany. Według ankiety przeprowadzonej w 2013 roku w Stanach około 6 mln ludzi wykazało objawy suchego oka, ale nie zostało zdiagnozowanych. Wzrasta liczba ludzi korzystających z soczewek kontaktowych i poddających się zabiegowi laserowej korekcji wad wzroku. Około 30% użytkowników soczewek kontaktowych zaprzestało ich noszenia z powodu dyskomfortu związanego z suchością oka. Osoby noszące soczewki kontaktowe są czterokrotnie bardziej narażone na rozwinięcie zespołu suchego oka.

——-
Opracował:
mgr inż. Bartosz Machna
optometrysta, ortoptysta, optyk