23paź2021

Krople nawilżające istotne przy pracy z komputerem

Krople nawilżające do oczu podczas pracy przy komputerze

Podczas pracy przy komputerze zmęczenie wzroku występuje z dwóch głównych powodów związanych z akomodacją oraz suchością oczu.
Skupienie wzroku w jednym miejscu. W tym przypadku na ekranie, znacząco zmniejsza częstotliwość mrugania – nawet do 60%. Łatwo policzyć, że gdy normalnie mrugamy kilkanaście razy na minutę, wartość ta może spaść nawet do czterech mrugnięć, co daje jedno mrugnięcie na 15 sekund.

Dlaczego krople nawilżające?

I tu zaczyna się problem. Nawet najlepsza jakość filmu łzowego nie gwarantuje jego utrzymania na powierzchni oka dłużej niż 10 sekund bez mrugnięcia. Właśnie dlatego bardzo pomocne są krople nawilżające. Nie tylko poprawiają jakość filmu łzowego, ale również minimalizują problemy związane ze zbyt rzadkim mruganiem.

Kolejną przyczyną zmęczonego wzroku może być jakość ekranu. Spośród wielu czynników na nią wpływających, jednym z ciekawszych jest migotanie ekranu – związane głównie z częstotliwością odświeżania (Hz). Standardowe ekrany LCD pracują z częstotliwością 60 Hz. W wielu badaniach wykazano, że nie jest to wystarczająca częstotliwość do komfortowej pracy. Amerykańska organizacja standaryzacji grafiki komputerowej (VESA) zaleca korzystanie z monitorów z częstotliwością odświeżania co najmniej 75 Hz (współczesne monitory LCD są w stanie osiągnąć nawet 360 Hz). Wyższe częstotliwości odświeżania skracają okres pomiędzy mrugnięciami nawet do 15%. Nieznacznie zwiększają tym samym szybkość czytania oraz mogą redukować bóle głowy.

Ćwiczenie mrugania

Oprócz tego, że zastosujemy krople nawilżające oraz zadbamy o dobry ekran, to sami też możemy podjąć ćwiczenia poprawiające sytuację oczu. Wystarczy wykonać taki trening: przez półtorej minuty do dwóch mrugać co 4 sekundy. Następnie 2 minuty odpocząć i ocenić jakie się ma odczucia względem oczu, czy są bardziej zrelaksowane, a może czuć jakieś zmęczenie. Dla porównania najlepiej przez kolejne 30 sekund do minuty nie mrugać i sprawdzić co wtedy się czuje. To powinno pokazać, że warto tego typu ćwiczenia co jakiś czas przy pracy robić.

Na tego typu ćwiczenia warto wykorzystać przerwy, które się należą przy pracy przy ekranie. Nawet jeśli nie byłyby one uwzględnione formalnie, to i tak dla samego zdrowia oczu należy takie pauzy robić. W ciągu 5 minut spokojnie uda się wykonać takie ćwiczenie.

————————–
Opracował:
mgr inż. Bartosz Machna
optometrysta, ortoptysta, optyk