09lut2021

Pokolenie maniaków Netfliksa skazane na zmęczone oczy i inne dolegliwości

Choć w tytule skupiliśmy się na Netfliksie, to problem dotyczy ogólnie korzystania z serwisów streamingowych. To one są coraz częściej traktowane jako główna forma rozrywki w domowym zaciszu. Zwłaszcza w dobie pandemii, gdy inne miejsca kultury i rozrywki są pozamykane. Trzeba przy tym podkreślić, że same zmęczone oczy, to akurat najmniejszy kłopot.

Maniacy serialowi skazani na zmęczone oczy

Zmęczone oczy i choroby serca

Od 2020 roku mocniej poznaliśmy czym jest praca zdalna, ale też z braku alternatywy mocniej otworzyliśmy się na… zdalną rozrywkę. Wystarczy dobre łącze internetowe i dostęp do bibliotek wspomnianego Netfliksa, ale też HBO GO, Player.pl, czy innych serwisów VOD staje przed nami otworem. Większość osób korzystających z tej formy spędzania wolnego czasu na pewno przyzna, że jest to mocno wciągające. Nie kończy się na obejrzeniu jednego odcinka. Chcemy kolejny i jeszcze jeden, a potem może dwa następne itd.

Cierpi na tym nasz wzrok, mamy zmęczone oczy, pojawiają się zaczerwienienia. Sięgamy częściej po krople do oczu, aby poprawić komfort widzenia. Wręcz nałogowe oglądanie ulubionych seriali i filmów wpływa też na to jak śpimy, na jakość snu, który przecież również służy regeneracji naszych oczu. To jednak nie jedyne poważne dolegliwości dla organizmu.

Badania „Journal of the American Heart Association” przedstawiają szokujące dane. Wykazały one, że ponad 4 godziny spędzone na oglądaniu platform streamingowych, zwiększają ryzyko chorób serca – uwaga – blisko o 50% niż w momencie, gdy z takich serwisów korzystamy w mniejszym stopniu.

Krople do oczu, więcej ruchu, dłuższe przerwy

Na zmęczone oczy pomogą krople do oczu np. BIOLAN, czy też OCULOCIN PROPO, które są w naszej ofercie. Warto jednak zadbać o profilaktykę. Nic się złego nie stanie jeśli w niedzielne popołudnie wstrzymacie oglądanie serialu i udacie się na godzinny spacer po okolicy. Możecie też na kilkanaście minut skierować swój wzrok na zielone rośliny, które pewnie macie w domu. Takie spoglądanie na żywą zieleń działa bardzo kojąco dla naszych oczu. Zresztą nasza bohaterka BIOLANka znana z fan page’a Oko Biurowe często o tym właśnie wspomina.

Wspomniany spacer jest już formą ruchu, która nie tylko pozytywnie wpłynie na oczy, ale też na kwestie kardiologiczne. Niemniej zaplanujcie swój czas w taki sposób, aby wykonać kilka skłonów, podskoków, rozciągnięć, brzuszków i pompek. Zdajemy sobie sprawę, że to trudniej przychodzi niż odpalenie kciukiem pilota telewizora lub kliknięcie palcem klawisza klawiatury. Jednak jest to absolutnie konieczne.

Zadbajcie o więcej przerw w trakcie oglądania. Zresztą niektóre platformy co któryś odcinek same dopytują czy chcecie dalej oglądać. To powinno dać wam do myślenia. Tym bardziej, że bez przerw macie coraz bardziej zmęczone oczy, co skutkuje tym, że i tak w pewnym momencie nie jesteście w stanie obejrzeć dalszej części. Przerwy na spacery, gotowanie, relaks przy zielonych roślinach, a nawet drzemkę są zatem jak najbardziej wskazane.