11kwi2022

Przekrwienie oczu

Przekrwienie oczu

Często w przestrzeni publicznej słyszymy o przekrwionych czy czerwonych oczach. Określenie to jest niezmiernie szerokie i zawiera ogrom różnych przypadłości, zaczynając od bardzo błahych a kończąc na niosących duże konsekwencje zdrowotne.

Na ogół sam efekt czerwonego oka spowodowany jest spuchnięciem lub rozszerzeniem naczyń krwionośnych (zazwyczaj twardówki), jak również samymi pęknięciami wspomnianych naczynek. W tym przypadku zamiast zaczerwienienia możemy zaobserwować wylew podspojówkowy objawiający się dobrze widoczną, na tle białej twardówki, plamą krwi. Może temu towarzyszyć wrażenie obrzęku. Co najważniejsze, w typowym przebiegu wylewu podspojówkowego nie towarzyszą zaburzenia widzenia.

Konsultacja okulistyczna jest potrzebna jedynie wtedy, kiedy wystąpią objawy bólowe, czy problemy z widzeniem. Rozszerzenie naczyń krwionośnych może wynikać z wielu różnych powodów i powinno być różnie traktowane – w zależności od przyczyny.

Najczęstszym powodem zaczerwienienia są:
suche oko – zazwyczaj radzimy sobie kroplami nawilżającymi (nie licząc ZSO, tu potrzebna jest dodatkowa diagnostyka) ,
alergie – ten temat poruszaliśmy już wcześniej, zanieczyszczenia powietrza takie jak: dym, kurz, opary, chemikalia (np. chlor na basenie),
zbyt długie przebywanie na słońcu.

W tych przypadkach pierwszym i najważniejszym krokiem jest unikanie czynnika podrażniającego. Przekrwienie może być tez spowodowane przez noszenie soczewek kontaktowych, zapalenie spojówek, cyfrowe zmęczenie oczu czy uraz mechaniczny oka lub ciało obce. Czasami przekrwienie może być objawem poważnej choroby oczu – takiej jak jaskra czy wrzód rogówki – dlatego nigdy nie należy ignorować objawów i w razie wątpliwości zasięgnąć opinii lekarza okulisty.

Jak widać nie istnieją jedne, uniwersalne krople radzące sobie z problemem przekrwienia oczu, ponieważ, jak wymieniliśmy wcześniej, jest mnóstwo przyczyn tej przypadłości. Każda przyczyna będzie wymagała osobnego traktowania, dlatego bardzo ważna jest świadomość tego, co mogło spowodować zaczerwienienie.

Opracował:
mgr inż. Bartosz Machna
optometrysta, ortoptysta, optyk

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/85986,wylew-podspojowkowy

https://www.webmd.com/eye-health/why-eyes-red

https://www.allaboutvision.com/conditions/red-eyes.htm

https://www.nhs.uk/conditions/red-eye/

https://www.mountsinai.org/health-library/symptoms/eye-rednesshttps://www.mountsinai.org/health-library/symptoms/eye-redness

Okulistyka Kliniczna, Kański

https://medlineplus.gov/ency/article/003031.htm