02lip2022

Wady refrakcji

Wady refrakcji

Wady refrakcji, często nazywane wadami wzroku, są najczęściej występującym problemem związanym z oczami we wszystkich grupach wiekowych na świecie. Szacuje się, że nawet 2,3 mld ludzi na świecie ma wadę wzroku, z czego 670 mln nie używa żadnego rodzaju korekcji.

Wśród nich, najczęściej występującą wadą wzroku, nie licząc presbiopii (która czeka każdego z nas po 40. roku życia), jest astygmatyzm. Istnieją trzy podstawowe metody korygowania wad wzroku. Są to: okulary korekcyjne, soczewki kontaktowe i laserowa korekcja wzroku. Soczewki okularowe mogą być jednoogniskowe – korygujące wadę wzroku dla jednej długości ogniskowej, np. do dali lub bliży, dwuogniskowe – posiadające dwa ogniska (najczęściej jedno do dali i drugie ustawione na np. 40 cm) oraz soczewki wieloogniskowe, tu zaliczamy m. in. soczewki progresywne czy biurowe – z płynnie zmieniającą się ogniskową, pozwalającą na ostre widzenie w zasadzie z każdej odległości.

Miękkie soczewki kontaktowe, podobnie jak okularowe, mogą być jedno lubi wieloogniskowe (multifokalne), z tym wyjątkiem, że te korygujące astygmatyzm występują od mocy cylindrycznej 0,75 D w górę. Możemy spotkać je w odmianach jednodniowych, dwutygodniowych, miesięcznych czy coraz rzadziej trzymiesięcznych.

Inną odmianą są twarde soczewki kontaktowe, służące głównie do korekcji większych wad wzroku lub korekcji kształtu rogówki. Laserowa korekcja wzroku, polegająca, w ogromnym skrócie, na zmianie kształtu rogówki koryguje wszystkie wady wzroku z wyjątkiem presbiopii (do pewnego zakresu dioptrii wynikającego z ograniczeń tej metody i różnic w budowie rogówki u pacjentów). Niezależnie jaka metoda zostanie zastosowana, aby prawidłowo skorygować wadę, należy pamiętać o utrzymywaniu higieny układu wzrokowego (filtr UV, krople nawilżające, przerwy w pracy w bliży czy okulary ochronne) oraz o corocznych kontrolach wady wzroku.

Opracował:
mgr inż. Bartosz Machna
optometrysta, ortoptysta, optyk

Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3491271/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5859285/
https://pl.wikipedia.org/wiki/LASIK