29paź2021

Warunki otoczenia dla naszych oczu

Wilgotność powietrza dla oczu

W środowisku biurowym optymalna wilgotność powietrza często jest parametrem niedocenianym i przeoczanym. Dbamy o odpowiednią temperaturę, światło, często stosujemy odświeżacze powietrza. Wszystko dla naszego komfortu i wydajnej pracy. Jednak klimatyzacja i wentylator w letnich miesiącach, czy ogrzewanie w zimie wysuszają powietrze.

Jak zadbać o wilgotność powietrza dla oczu?

Im wyższa temperatura oraz niższa wilgotność, tym szybsze parowanie. Dotyczy to również powierzchni naszego oka – pokrytego warstwą filmu łzowego. Optymalna wilgotność powietrza dla naszych oczu powinna wynosić co najmniej 45%, dlatego w celu zwiększenia względnej wilgotności powietrza możemy stosować nawilżacze powietrza. Zwłaszcza w sezonie zimowym trudno bez takiego wsparcia utrzymać w pomieszczeniu określone wskaźniki wilgotności.

Jednocześnie przy wyborze odpowiedniego urządzenia należy pamiętać o kilku kwestiach. Jeśli chodzi o zwiększanie cząstek wody w powietrzu to najlepiej sprawdzają się urządzenia parowe, ultradźwiękowe oraz ewaporacyjne. Należy także zwrócić uwagę na wydajność, która wyrażana jest ml/h lub g/h. Przy czym na karcie produktu najczęściej jest podawany metraż optymalnej powierzchni, co powinno ułatwić dobór. Warto zainteresować się poborem prądu, ponieważ tańsze urządzenie może okazać się droższe w eksploatacji. Mając zatem nawilżać powietrza już pozytywnie wpływamy na kondycję oczu.

Ponadto, w celu zapobiegania nadmiernego wysuszania powierzchni oka możemy stosować się do poniższych porad:

– starajmy się ustawiać wentylator nie bezpośrednio na twarz, unikajmy nadmiernej ilości kurzu lub dymu;
– powinniśmy pamiętać o częstym i starannym czyszczeniu soczewek kontaktowych;
– starajmy się nie ustawiać ekranu za wysoko, powoduje to mocne otwarcie oczu – większa powierzchnia parowania;
– również praca w skrajnie niskich temperaturach negatywnie wpływa na pracę gruczołów Meiboma i parametry warstwy lipidowej.

Przebywanie w bardzo suchym środowisku zmienia parametry filmu łzowego. Są wtedy podobne do łez osób dotkniętych zespołem suchego oka. Dlatego dobrym pomysłem jest suplementacja kroplami nawilżającymi, których skład naśladuje skład filmu łzowego.

Dodatkowo, w celu zapobiegania problemom z filmem łzowym powinniśmy utrzymywać prawidłowe nawodnienie organizmu, oraz możemy stosować ciepłe okłady na powieki w celu poprawy funkcjonowania gruczołów Meiboma (struktur odpowiedzialnych za produkcję części lipidowej filmu łzowego).

——-
Opracował:
mgr inż. Bartosz Machna
optometrysta, ortoptysta, optyk