25sty2019

Zespół suchego oka – jak się objawia?

Podobno nawet 20 procent osób, które przekroczyły 50 rok życia, cierpi na tak zwany zespół suchego oka. Tej choroby nie wolno bagatelizować, ponieważ może doprowadzić do niekończącej się infekcji oczu oraz uporczywego, powtarzającego się zapalenia rogówki. Jak objawia się ta dolegliwość? Co na suche oko?

Jak objawia się suche oko?

Najbardziej popularnymi objawami zespołu suchego oka są: męczące podrażnienie oczu, uporczywe wrażenie piasku pod powiekami, przejściowe zaburzenia widzenia, a także paradoksalnie… łzawienie oczu. Wśród możliwych przyczyn wskazuje się również światłowstręt oraz swędzenie oczu. Uczucie zmęczenia i ciężkości powiek nasila się przede wszystkim w nocy. W tym momencie bowiem nasz organizm wydziela najmniej łez i ich niedobór jest bardziej odczuwalny. Skutki tego stanu odczuwamy natomiast rano, gdy mamy problem z podniesieniem powiek. Oczy są zmęczone, zaczerwienione już od samego rana. Dodatkowo należy wskazać, że objawy mogą się nasilać, jeżeli narazimy je na nieprzyjazne dla nich środowisko, a zatem gdy powietrze jest zbyt suche albo długo pracujemy przy komputerze lub spędzamy wiele czasu w pokoju z silną klimatyzacją. Niekorzystne dla oczu będą również zadymione pomieszczenia, pełne kurzu i niebezpiecznych substancji chemicznych. Czy każdy może zachorować na suche oko?

Kto jest narażony na suche oko?

Oczywiście zespół suchego oka może dotknąć absolutnie każdego. Pewne osoby są jednak na to bardziej narażone. O kim mowa? Kto najczęściej zadaje pytanie „co na suche oko?”. Niewątpliwie w grupie ryzyka są osoby po 40 roku życia. W tym momencie bowiem nasz organizm naturalnie produkuje mniej łez. Zespołowi suchego oka sprzyjają również zmiany hormonalne, spowodowane menopauzą albo stosowaniem antykoncepcji hormonalnej. Na suche oko będą też bardziej narażone osoby, przebywające w niesprzyjających dla oka warunkach, czyli w pomieszczeniach zadymionych albo z klimatyzacją. Suche oko dopada też częściej palaczy, osoby, regularnie chodzące na basen, osoby, noszące soczewki kontaktowe oraz te, które spędzają wiele godzin przed ekranem komputera. Co również warte podkreślenia, suche oko może być sygnałem o istniejących chorobach – cukrzycy, schorzeniach tarczycy, trądziku różowatym oraz nowotworze złośliwym.

Co na suche oko?

Oczywiście objawów zespołu suchego oka nie należy lekceważyć. Jeżeli zaobserwujemy u siebie niepokojące symptomy, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza. Okulista przeprowadzi teksty, które pozwolą na postawienie jednoznacznej diagnozy. Jednym z nich jest test Schirmera, który polega na zbadaniu, ile dana osoba produkuje łez w ciągu 5 minut. Drugim testem jest natomiast test jakości łez. Okulista, korzystając z biomikroskopu, sprawdza, jak długo łza pozostaje na powierzchni oka. Co na suche oko? Jeżeli już lekarz stwierdzi, że rzeczywiście borykamy się z zespołem suchego oka, należy podjąć stosowne leczenie. Pierwszym krokiem jest zakup odpowiednich, nawilżających kropli do oczu. One pomogą w łagodzeniu objawów i zapewnią optymalny poziom nawilżenia oka. Suche oko to poważny problem, ale można mu skutecznie zaradzić.