retinea pharm produkty

Jęczmień oka a krople do oczu

Oko jak narząd to nie jedynie gałka oczna, ale między innymi powieki, które pełnią bardzo ważne funkcje, takie jak: ochronną - i to nie tylko ze względu na to, że stanowią barierę chroniącą oko przed uszkodzeniami mechanicznymi (razem z rzęsami), ale również dlatego, że służą do rozprowadzania łzy po powierzchni oka oraz regulują dopływ światła.

Zakażenie bakteriami gronkowca

Powieki są również odpowiedzialne za produkcję lipidowej części łez. Odpowiadają za to gruczoły Meiboma. Znajdują się one na brzegach
powiek. Kontakt z bakteriami (najczęściej bakteriami gronkowca) może prowadzić do miejscowego zakażenia powieki i niezależnie które gruczoły obejmuje - mogą to być gruczoły Meiboma, Zeissa lub Molla, stanu ropnego, ostrego i miejscowego zakażenia powiek. Nazywamy to jęczmieniem (jeżeli zakażenie przejdzie w stan przewlekły, wtedy mówi się o gradówce).

Jęczmień oka a zakażenie gruczołów Meiboma

Jeżeli zakażenie dotyczy gruczołów Meiboma – jest to jęczmień wewnętrzny. W tym przypadku dochodzi do zablokowania ujścia gruczołu. Powoduje to bolesny obrzęk powieki i wyczuwalny guzek zapalny. Najczęściej jęczmień znika samoistnie – w przeciągu tygodnia do dwóch. Pomocne będą ciepłe okłady oraz delikatny masaż (po uprzednim dokładnym umyciu rąk) w kierunku do krawędzi powieki. Pomaga usunąć zablokowaną wydzielinę. Leczenie bardziej uciążliwych przypadków opiera się na zastosowaniu kropli do oczu lub maści antybiotykowych czasami na mechanicznym otwarciu zmiany chorobowej. O tym zadecyduje jednak już lekarz.

Opracował:
mgr inż. Bartosz Machna
optometrysta, ortoptysta, optyk

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobypowiekiukladulzowego/86721,guzki-
zapalne-powiek-jeczmien-i-gradowka
https://en.wikipedia.org/wiki/Stye
https://www.webmd.com/eye-health/meibomian-gland-dysfunction
https://www.doz.pl/czytelnia/a15851-Jeczmien_na_oku__co_stosowac_ile_trwa_czy_jest_zarazliwy