retinea pharm produkty

Łzawienie oka

Łzawienie oka to inaczej zbyt duże, nadmierne wydzielanie łez. Za ich produkcję odpowiadają gruczoły łzowe znajdujące się nad gałką oczną, pod górną powieką od strony skroni.

Podstawową funkcją łez jest nawilżanie powierzchni gałki ocznej. Oko z wystarczającą ilością łzy jest chronione przed wysuszeniem, uszkodzeniem mechanicznym czy infekcjami. Łzawienie może być spowodowane wieloma czynnikami.

Najczęściej doświadczamy łzawienia przez podrażnienie mechaniczne powierzchni oka, ziarnko piasku, rzęsa, kurz. W tym wypadku łzawienie powinno ustąpić jak tylko usuniemy zanieczyszczenie. Suche oko również powoduje zwiększoną produkcję łez, ale tutaj należy ustalić, czy problem tkwi w warunkach otoczenia czy w nieprawidłowym składzie filmu łzowego (zbyt mało warstwy mucynowej powoduje nadmierne parowanie).

Bardzo często nadmierna produkcja łez towarzyszy również zwykłemu i alergicznemu katarowi. Łzawienie jest jednym z częściej występujących objawów w większość chorób oczu. Zaczynając od zapalenia spojówek, niezależnie od przyczyny, poprzez wszelakie alergiczne choroby oczu, poprzez poważniejsze stany zapalne poszczególnych struktur oka (np. tęczówki) czy wspomniany już pospolity katar. Nawet złamania kości, w tym wypadku kości sitowej powodują łzawienie. Innym przykładem łzawienia jest niedrożność drogi odpływu łzy - np. kanalików łzowych. W takim wypadku produkcją łzy jest w normie ale brak właściwego odpływu powoduje nadmierne gromadzenie się łzy na powierzchni oka.

Opracował:
mgr inż. Bartosz Machna
optometrysta, ortoptysta, optyk

Źródła:
Tear glands and tear ducts - Mayo Clinic
Łzawienie – Wikipedia, wolna encyklopedia
Watery eyes Causes - Mayo Clinic