retinea pharm produkty

oczy przed ekranami
W ostatnich latach obserwujemy coraz większy udział ekranów w życiu zawodowym wielu, często dawniej nie związanych z elektroniką zawodów. Również, ostatnimi czasy, coraz popularniejsza staje się praca zdalna. Statystyki dotyczące czasu spędzonego przed ekranem (screen time) rosną z roku na rok, dodatkowo przyspieszając z powodu pandemii.

Oczy przed ekranami

Przeciętnie w 2022 roku ludzie spędzają dzienne prawie 7 godzin patrząc w ekrany (3 godz. 14 min. w ekran komputera i 3 godz. 43 min. w ekran telefonu). Jest to wzrost o 50 minut w porównaniu z rokiem 2013. Ponadto w czasie trwania pandemii COVID-19 dzieci w wieku 12-13 lat podwoiły ilość czasu spędzanego przed ekranami (7,7 godziny do 3,8 przed pandemią). Przekłada się to na nawet 40% dnia w internecie (najwięcej czasu przed ekranami spędzają obywatele Południowej Afryki – do 70%). Oczy przed ekranami są coraz bardziej narażane.

Pandemia stoi za popularyzacją pracy zdalnej

Z kolei pracę zdalnie przed pandemią wykonywało 7% populacji, a podczas nawet 70%. Niezależnie od powodów, z jakich spędzamy coraz więcej czasu przed ekranami, zmiana ta nie pozostaje obojętna dla naszych oczu. Praca w bliży, w skupieniu przy sztucznym świetle, często bez zalecanych przerw, powoduje między innymi nadmierny wysiłek akomodacyjny czy zwiększoną suchość oczu. Dlatego zawsze należy pamiętać o odpowiednim nawilżeniu powierzchni oka, na przykład kroplami nawilżającymi oraz o przestrzeganiu higieny pracy wzrokowej i stosowaniu przerw przy pracy w bliży.

Opracował:
mgr inż. Bartosz Machna
optometrysta, ortoptysta, optyk

Źródła:

https://explodingtopics.com/blog/screen-time-stats
https://www.comparitech.com/tv-streaming/screen-time-statistics/
https://squaretalk.com/remote-work-statistics/
https://novoresume.com/career-blog/remote-work-statistics
https://bestwriting.com/blog/screen-time-statistics