retinea pharm produkty

co podajemy poprzez krople do oczu

Krople czy maści są od wielu lat podstawową metodą dostarczania substancji czynnych do oczu. Dzięki temu, że taki sposób aplikacji leków jest relatywnie prosty, bezbolesny i dostępny do wykonania w warunkach domowych, jest on również preferowaną metodą testowania nowych terapii związanych z chorobami oczu.

Jednym z kilku ciekawych rozwiązań są krople poprawiające ostrość widzenia u osób po 40. roku życia - cierpiących na presbiopię. Co prawda krople te nie rozwiązują podstawowego problemu utraty elastyczności soczewki, ich metoda działania polega na zwężaniu źrenicy, co powoduje zwiększenie głębi ostrości i poprawę czytania z bliży. Efekt może utrzymywać się do 6 godzin a skuteczność działania jest największa w grupie wiekowej 40 – 55 lat.

Kolejnym intersującym preparatem podawanym w kroplach może być potencjalny lek na zwyrodnienie plamki związanie z wiekiem (AMD), będący w fazie testów przedklinicznych w Uniwersytecie w Birmingham. Naukowcy wykazali skuteczność kropli podawanych dużym ssakom, co w przyszłości może znacznie ułatwić życie pacjentom z AMD, zamieniając comiesięczne zastrzyki na krople do oczu. Kolejne krople, również w fazie badań przedklinicznych mogą pomóc pacjentom z neowaskularyzacją rogówki (powstawanie nowych naczyń krwionośnych w rogówce mogących doprowadzić do utraty ostrości wzroku) co w najgorszych przypadkach utrudnia nawet przeszczep rogówki.

Opracował:
mgr inż. Bartosz Machna
optometrysta, ortoptysta, optyk

Źródła:

https://www.webmd.com/eye-health/news/20211214/fda-approved-eyedrops-close-up-vision
https://www.vuity.com/about-vuity
https://www.birmingham.ac.uk/news/2017/university-of-birmingham-develops-revolutionary-eye-drops-to-treat-age-related-blindness-1
https://www.birmingham.ac.uk/news/2018/researchers-are-one-step-closer-to-developing-eye-drops-to-treat-common-sight-loss-condition
https://medicalxpress.com/news/2022-01-high-tech-eye-corneal.html