retinea pharm produkty

Niedawno pisałem o krótkowzroczności, częstości jej występowania oraz o problemach i komplikacjach, jakie podążają za wzrostem minusowej wady wzroku. Problemem nie jest krótkowzroczność sama w sobie, a jedno ze zjawisk ją powodujących. Mowa o osiowym wzroście gałki ocznej, czyli jej wydłużaniu.

Powoduje to między innymi nieodwracalne zmiany w strukturze siatkówki i zwiększa ryzyko wielu poważnych chorób. Jeszcze do niedawna jedyną metodą walki z rosnącą krótkowzrocznością było pełna korekcja wady wzroku. Jednakże niedawno kilku producentów szkieł okularowych wypuściło na rynek produkty, podparte badaniami, mające na celu zahamowanie lub spowolnienie wydłużania gałki ocznej.

Niezależnie od producenta i wersji produktu, każda soczewka działa na tej samej zasadzie – skupiania obwodowych promieni wewnątrz oka. Konwencjonalna, sferyczna soczewka okularowa, dobrana właściwie do wady wzroku, skupia obraz na siatkówce oka, ale jedynie w swoim centrum optycznym. Promienie padające poza środkiem optycznym soczewki, ze względu na budowę gałki ocznej, będą skupiać się za okiem, powodując tak zwane rozproszenie dalekowzroczne. I to prawdopodobnie właśnie ono jest bodźcem do zwiększania długości gałki ocznej, powodując dalszy wzrost krótkowzroczności.

I odwrotnie, nowe soczewki, mające spowalniać wydłużanie się gałki ocznej są tak skonstruowane, aby promienie światła załamywały się przed siatkówką, wewnątrz gałki ocznej - powodując rozproszenie krótkowzroczne, które, jak donoszą najnowsze badania, jest bodźcem do zahamowania wzrostu gałki ocznej. W badaniach skuteczności tych soczewek wykazano, że są one w stanie spowolnić wzrost gałki ocznej o -0,40D do –0,50D rocznie lub nawet zahamować jej wzrost kompletnie (w mniejszej liczbie przypadków). Na razie skuteczność badanych soczewek okularowych udowodniono na dzieciach w grupie wiekowej 6-12 lat (lub też do 16 r. życia).

Opracował:
mgr inż. Bartosz Machna
optometrysta, ortoptysta, optyk

Źródła:
https://bjo.bmj.com/content/104/3/363.abstract
https://journals.lww.com/optvissci/Fulltext/2010/01000/Peripheral_Defocus_with_Single_Vision_Spectacle.5
https://iovs.arvojournals.org/article.aspx?articleid=2181565
https://bjo.bmj.com/content/early/2021/03/17/bjophthalmol-2020-317664?int_source=trendmd&int_medium=cpc&int_campaign=usage-042019
https://www.hoyavision.com/pl/odkryj-produkty/dla-uytkownikow/soczewki-specjalistyczne/myopia-management/