retinea pharm produkty

Zespół suchego oka to schorzenie jakie współcześnie dotyka ok. 18% całego społeczeństwa. Na zwiększoną częstotliwość tej przypadłości wpływ mają przede wszystkim dzisiejsze warunki naszego życia. Dlaczego ważna jest właściwa i szybka diagnoza? Co na suche oko – jak je leczyć i co robić, by uniknąć tego niekomfortowego schorzenia? Odpowiemy na proste pytanie suche oko jakie krople. Poniżej kilka wskazówek i rad jak wybrać odpowiednie krople do oczu bez konserwantów.

Czym jest suche oko?

Zespół suchego oka to w dzisiejszych czasach bardzo popularne i uciążliwe schorzenie wzroku. Polega ono na bardzo skąpym i niedostatecznym wydzielaniu łez lub pewnych nieprawidłowościach w ich składzie. Może być również związane z nadmiernym odparowywaniem filmu łzowego. Nieleczone  prowadzić może do znaczącego pogorszenia komfortu życia, a także trwałych uszkodzeń spojówki czy rogówki.

Skąd to suche oko?

Najczęstszą przyczyną deficytu łez jest suche powietrze. Skutki jego działania zauważyć możemy już po całym dniu spędzonym w klimatyzowanym lub ogrzewanym pomieszczeniu. Monitory komputerów, tabletów, czy popularne dziś smartfony mają równie szkodliwe działanie na nasz wzrok i powodują wysychanie rogówki oraz spojówki. Pochłonięci pracą i wpatrzeni w ekrany bezwiednie zapominamy o tym, co wydawałoby się być naturalne, czyli o mruganiu. Brak mrugania oznacza brak właściwego nawilżania oka. Niestety jedną ze znaczących przyczyn zespołu suchego oka jest też wiek, im jesteśmy starsi, tym produkcja łez się zmniejsza. Noszenie soczewek kontaktowych może mieć również negatywny wpływ na stan naszych oczu.

Objawy

Najczęściej spotykane objawy, jakie charakteryzują schorzenie to przede wszystkim pieczenie, swędzenie, a nawet ból oka. Czasami możliwe jest też uczucie „piasku pod powiekami”. Pojawić się może również zamglone widzenie lub światłowstręt. Zaczerwienienie to także jeden z widocznych objawów, jakie zdradza zmęczone oraz suche oko. Oprócz ogromnego dyskomfortu fizycznego pojawić się może również dyskomfort estetyczny. Zespołowi suchego oka towarzyszyć mogą bowiem strupy na rzęsach lub w kącikach oczu.

Profilaktyka

Mówiąc o tym, co robić, by ustrzec się zespołu oka, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić przede wszystkim na higienę pracy przy komputerze. Zadbajmy o właściwy monitor, prawidłowe oświetlenie i pomieszczenie, które nie będzie destrukcyjnie wpływało na nasze zdrowie. Róbmy przerwy w pracy. Kilkuminutowy relaks na pewno poprawi samopoczucie, a co najważniejsze zregeneruje nasze zmęczone oczy.

Co na suche oko, czyli leczenie

Leczenie zespołu suchego oka polega przede wszystkim na dostarczeniu oczom odpowiedniej ilości łez o prawidłowym składzie. Najważniejszym elementem walki z suchym okiem są nawilżające krople do oczu, których zadaniem jest zatrzymanie wody na powierzchni oka w celu jego właściwego nawilżenia. Wracamy do pytania – suche oko jakie krople. Krople do oczu podzielić możemy na krople do oczu zawierające konserwanty oraz krople bez konserwantów. Dobrą barierą chroniącą oczy przed wysychaniem są krople do oczu z hialuronianem sodu (kwasem hialuronowym). Hialuronian sodu (kwas hialuronowy) to polimer występujący w tkankach oka i płynie łzowym, jak również we wszystkich elementach tkanki łącznej organizmu. 1 gram kwasu hialuronowego może związać ok. 6 litrów wody. Jego roztwory wykazują wyjątkowe właściwości fizykochemiczne pozwalające na długie utrzymywanie się na powierzchni oka i poza dostarczaniem wody, tworzą skuteczna barierę chroniącą przed niekorzystnymi warunkami otoczenia.
Krople do oczu bez konserwantów to jednak nie wszystko! Nie zapominajmy, że dla naszego wzroku, podobnie jak dla całego organizmu, kluczowa jest właściwa dieta i ćwiczenia.