retinea pharm produkty

Zespół suchego oka to bardzo męcząca i długotrwała przypadłość, która z roku na rok dotyka coraz większą liczbę osób. W okresie zimowym co trzecia osoba, przychodząca do apteki, pyta o preparat, leczący suche oko. Problem jest zatem bardzo poważny.

Czy to już choroba cywilizacyjna?

Czym są choroby cywilizacyjne? Chorobami cywilizacyjnymi określa się dolegliwości, na które cierpi coraz więcej osób, ze względu na szybki i nieustanny rozwój cywilizacji. Nowotwory, depresje, nerwice, cukrzyca, nadciśnienie – to stały katalog, najczęściej łączony z tym hasłem. Niewątpliwie jednak do grona chorób cywilizacyjnych należałoby zaliczyć również szereg innych współczesnych bolączek. Jedną z nich jest dręczące nas suche oko.

Suche oko to choroba cywilizacyjna?

Statystyki pokazują, że już nawet 20 procent osób, które przekroczyły 50 rok życia, cierpi na tak zwany zespół suchego oka. Kiedyś ta dolegliwość nie była aż tak popularna, stąd chyba można ją już nazwać chorobą cywilizacyjną. Jej powodem jest najczęściej długotrwała praca przy komputerze, a jak wiadomo współczesny świat bombarduje nas różnego rodzaju ekranami – telefonu, tabletu, komputera, reklam ulicznych, telewizora... To wszystko nie sprzyja dobrej kondycji naszych oczu. Chociaż oczywiście czynników, sprzyjających rozwojowi tej choroby jest znacznie więcej. Mogą to być też zmiany hormonalne, zadymione lub klimatyzowane pomieszczenia i tak dalej.

Jak objawia się suche oko?

Jak zatem rozpoznać suche oko i nie pomylić go z inną chorobą? Jeżeli poczujemy, że nasze oczy są zmęczone już od samego rana, do tego zaczerwienione, podrażnione i towarzyszy nam uczucie piasku pod powiekami, uzupełnione o łzawienie oczu, może to oznaczać, że dopadł nas zespół suchego oka. Jeżeli dodatkowo mamy światłowstręt, oczy swędzą, a najsilniej objawy choroby odczuwamy wieczorem, to możemy już mieć prawie pewność, że jest to właśnie suche oko. Oczywiście potwierdzenie tej diagnozy należy do specjalistów. Należy jednak podkreślić, że żadnego, nawet najdrobniejszego symptomu choroby nie należy lekceważyć. Nieleczone choroby oczu mogą mieć bowiem bardzo poważne konsekwencje.

Co na suche oko?

Skoro zatem zdiagnozowaliśmy już u siebie tę chorobę cywilizacyjną, z pewnością zadajemy sobie pytanie: "co na suche oko?". Niewątpliwie pierwszym krokiem powinno być umówienie wizyty u lekarza, najlepiej okulisty. Specjalista przeprowadzi testy, które jednoznacznie stwierdzą, czy mamy do czynienia z suchym okiem czy inną dolegliwością. W takiej sytuacji stosuje się na przykład test Schirmera. W czasie tego badania sprawdza się, ile dana osoba produkuje łez w ciągu 5 minut. A jeśli chodzi o leki, co na suche oko? Najważniejszym środkiem leczenia choroby są nawilżające krople do oczu. One uśmierzą denerwujące pieczenie oczu i uczucie piasku pod powiekami, a dodatkowo zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia oka.